Imoniu steigimas
Pradėjus kurti verslą, būtina pasirinkti teisinę veiklos formą. Pasirinktos įmonės steigimas priklauso nuo to, kokia veikla bus vystoma. Šiuo metu šalyje egzistuoja kelios pagrindinės įmonių rūšys, tai uždara akcinė bendrovė, individuali įmonė, viešoji įstaiga (dažniausiai ne pelno siekianti organizacija) ir nauja teisinė forma, atsiradusi tik praėjusių metų rugsėjo 1 dieną – mažoji bendrija.
Viena iš įmonių rūšių – individuali įmonė nuo kitų, pelno siekiančių įmonių, UAB ir mažosios bendrijos skiriasi esminiu aspektu – individualios įmonės savininkas yra neribotos atsakomybės privatusis juridinis asmuo. Individualios įmonės steigimas šiek tiek rizikingas, verslui susiklosčius nesėkmingai, savininkui gali tekti atsisveikinti su asmeniniu turtu. Šios rūšies imoniu steigimas, nepaisant neribotos atsakomybės faktoriaus, daugelį metų buvo ypač populiarus smulkiųjų verslininkų tarpe. Individualių įmonių registravimas sumažėjo 2012 metais, kai įsiteisėjo nauja verslo forma – mažoji bendrija.
Tačiau kad koks patrauklus būtų kitos teisinės formos uab steigimas, individuali įmonė turi ir savų privalumų. Pirma, individualios įmonės steigimas nereikalauja privalomojo įstatinio kapitalo suformavimo. Tai reiškia verslo pradžia nėra sunki, nebūtinas didelis pradinis kapitalas. Kitas privalumas – pelno, grynųjų pinigų ar kito turto paėmimas savo reikmėms. Individualios įmonės savininkas gali laisvai disponuoti įmonės grynaisiais pinigais, aišku kas mėnesį deklaruodamas ir už paimtą pelną sumokėdamas nustatytus mokesčius. Dar vienas privalumas yra įmonės savininko darbinė veikla nuosavoje įmonėje. Nėra privaloma savininkui darbo sutartimi įteisinti savo darbinių santykių (sutaupoma mokesčių, nes savininkas moka tik sveikatos draudimo įmokas, o nemoka GPM ir SODROS įmokų), tačiau kitus asmenis, esant reikalui, savininkas gali laisvai samdyti. Individuali įmonė bet kada gali būti reorganizuojama į UAB, ir tai dar vienas didelis privalumas.
Kiekvienos individualios įmonės steigimas ar kitų rūšių uab steigimas internetu turi privalumų, bet turi ir trūkumų. Rizika bankrutuoti yra vienas iš didžiausių trūkumų steigiant IĮ. Savininku gali būti tik vienas asmuo, tai reiškia, kad individualių įmonių steigimas negali būti vykdomas kelių asmenų. Uždaroje akcinėje bendrovėje esant būtinybei, akcininkai ar verslo partneriai gali suteikti įmonei paskolą ir tokiu būdų padėti įveikti laikinus finansinius sunkumus. IĮ su visais sunkumais tenka suktis pačiam savininkui. Kitas trūkumas taip pat susijęs su finansiniais sunkumais. UAB esant sudėtinai finansinei situacijai gali išleisti akcijų emisiją ir taip pritraukti lėšas. IĮ savininkams tokių galimybių nėra numatyta.
Leave a Reply